Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu lietotāja pieredzi.
Lasīt vairāk: Lietošanas noteikumi
FAQ
Kāpēc izveidojāt šo kursu?
Tiešsaistes kurss medijpratībā “Very Verified” izveidots, lai palīdzētu Baltijas valstu iedzīvotājiem izvērtēt informāciju, ar ko tie saskaras ikdienā, kā arī lai ļautu vieglāk atpazīt dezinformāciju un manipuācijas mēģinājumus. Kursa mērķis ir apbruņot tā lietotājus ar medijpratības un informācijas pārbaudes pamatprasmēm. Tāpat mācībspēkiem pieejami jauktā tipa mācību stundu plāni un prezentācijas, ko var bez maksas izmantot kursos un nodarbībās, lai mācītu medijpratību.
Kam paredzēts šis kurss?
Kurss izstrādāts vidusskolas vecuma skolēniem un bakalaura līmeņa studentiem, bet to izmantot laipni aicināts ikviens interesents. Kurss vai atsevišķi mācību materiāli var noderēt dažādu paaudžu cilvēkiem.
Es vēlos izmantot jauktā tipa mācību stundu prezentācijas nodarbībai vai mācību stundai skolā. Vai drīkstu?
Jā, ikviens laipni aicināts izmantot mācību materiālus. Jāņem vērā, ka materiālus var izmantot tikai nodarbībās, kas pieejamas bez atsevišķas maksas, jo tie ir pieejami par brīvu. Mēs arī būsim pateicīgi, ja uzrakstīsiet uz e-pasta adresi info@veryverified.eu un īsi pastāstīsiet, kur notika nodarbība, kurus materiālus izmantojāt un cik cilvēki piedalījās apmācībās. Tas mums palīdz aptuveni apjaust, cik daudziem šie mācību materiāli izrādījušies noderīgi.
Esmu jauniešu terneris / skolotājs / medijpratības treneris. Es gatavojos medijpratības nodarbībai, izmantojot jūsu mācību materiālus, un man nepieciešama palīdzība. Kur varu vērsties?
Droši varat rakstīt mums uz e-pastu info@veryverified.eu. Priecāsimies palīdzēt!
Kā es varu kļūt par “Very Verified” jauniešu treneri?
Ja vēlies kļūt par brīvprātīgo “Very Verified” treneri, Tev vispirms jāpabeidz tiešsaistes mācību kurss un jāapmeklē nodarbība jauniešu treneriem, ko organizē IREX. Par šīm nodarbībām vari uzzināt IREX in the Baltics Facebook lapā un tās pasākumu (events) sadaļā. Pabeidzot tiešsaistes kursu un apmācības, saņemsi īpašu sertifikātu, kas apliecina, ka esi kļuvis par daļu no mūsu brīvprātīgo kustības, kurā šobrīd ietilpst 350 jauniešu treneri, kas var organizēt apmācības Baltijas valstīs, la palīdzētu cīnīties ar dezinformāciju.
Kādas kompetences šis kurss palīdzēs nostiprināt?
VeryVerified.eu tiešsaistes kurss medijpratībā palīdzēs skolēniem attīstīt digitālo pratību un medijpratību, spēju atšķirt patiesu un uzticamu informāciju no manipulatīvas informācijas un dezinformācijas, kā arī iemācīties pārvaldīt emocijas un apgūt praktiskas faktu pārbaudes iemaņas. Apgūstot kursu patstāvīgi, skolēni var praktizēt pašvadītu mācīšanos, bet neatkarīgi no mācību formāta skolēni apgūs tādas kompetences kā teksta un informācijas avotu analīze, pilsoniskā līdzdalība, kritiskā domāšana, kā arī tādas pašrefleksijas prasmes kā:
- Spēja apzināties, kā emocijas ietekmē domāšanu, spriestspēju un spēju analizēt informāciju, kā arī emocionālās pašregulācijas prasmes;
- Zināšanas, kas palīdz atpazīt kognitīvās noslieces, piemēram, stereotipus, apstiprināšanas noslieci un motivēto spriešanu;
- Prasme reflektēt par saviem informācijas patēriņa paradumiem (patērēto laiku, izvēlētajiem informācijas formātiem un kvalitāti);
- Spēja pretoties intuitīvām, impulsīvām, potenciāli kļūdainām reakcijām uz dažādiem stimuliem;
- Izpratne par informācijas apjoma digitālajā vidē ietekmi uz cilvēku, zināšanas par sociālo mediju kompāniju peļņas modeļiem, kas balstās spējā piesaistīt un noturēt mūsu uzmanību, veidot atkarību;
- Izpratne par sociālo mediju un liela informācijas apjoma ietekmi uz paštēlu, garīgo un fizisko veselību, spēju pieņemt informētus lēmumus. Zināšanas par to, kā praktizēt labu digitālo higiēnu un drošību internetā.
Skolēni kursā mācīsies arī par informatīvo vidi un infrastruktūru, algoritmiem, biznesa modeļiem, tajā skaitā:
- Sociālo mediju infrastruktūru – algoritmu darbību, biznesa modeļiem, mērķēto saturu un reklāmām, informācijas burbuļiem, pielāgotiem meklēšanas rezultātiem, mākslīgo intelektu un citām iezīmēm;
- Mediju veidiem un faktoriem, kas var ietekmēt informācijas kvalitāti – mediju īpašniekiem un vadības modeļiem, cenzūru, sacensību par auditoriju un peļņu no reklāmām;
- Pārmaiņām mediju vidē, attālināšanos no satura, ko veidoja tikai profesionāļi un pāreju uz modeļiem, kur visi var sasniegt masu auditoriju.
Skolēni arī beigs apmācības ar spēju kvalitatīvi izvērtēt informāciju, tajā skaitā:
- Apziņu, ka informatīvajā telpā ir liels daudzums manipulatīvas informācijas, kas veidota ar mērķi izsaukt spēcīgas emocijas un reaģēt impulsīvi;
- Spēju un vēlmi pamanīt un neizplatīt manipulatīvu saturu;
- Spēju atšķirt faktus no viedokļiem;
- Zināšanām par datu un vizuālo materiālu pārbaudi;
- Zināšanām, ka informāciju, kad iespējams, nepieciešams pārbaudīt, izmantojot vairākus avotus.
Uzvedība tiešsaistes kopienā:
- Apziņa, ka mūsu darbības (pašu veidotais saturs, kā arī saturs, ar ko dalāmies un komentējam) ietekmē citus;
- Izpratne par atbildīgu digitālo pilsonisko līdzdalību un personisko atibldību informatīvās telpas veidošanā;
- Savas mediju vides un mediju satura veidošana ar empātiju un izpratni.
Kādus lietotāju datus apkopojat un ar kādu mērķi?
Mēs apkopojam informāciju, ko lietotājs sniedz reģistrējoties, kā arī testu rezultātus. Tas nepieciešams, lai dalībniekiem, kas pabeiguši kursu, izsniegtu sertifikātu. Taču ir vēl kāds mērķis – visus testu rezultātus apkopojam anonimizētā veidā, lai noskaidrotu, vai kurss palīdz cilvēkiem uzlabot medijpratības prasmes. Cenšamies noskaidrot, vai kopumā, vidēji cilvēku prasmes uzlabojas un cik lielā mērā. Mēs salīdzinām atbildes, ko cilvēki sniedz, kad pirmoreiz saskaras ar mācību materiālu kursā un beigās, pildot noslēguma testu. Mūs interesē, vai aug cilvēku pašvērtējums, vai kursa lietotāji stingrāk apņemas pārbaudīt informāciju pirms ar to dalās, vai labāk izprot dažādu satura veidotāju lomas un mērķus, vai uzlabojas informācijas analīzes spējas.
Kā varu saņemt sertifikātu par kursa pabeigšanu?
Visi reģistrētie lietotāji, kas pabeiguši kursu un izpildījuši visus testus, tajā skaitā noslēguma testu, var lejupielādēt sertifikātu.
Kāpēc nevaru izpildīt noslēguma testu?
Noslēguma testu iespējams izpildīt tad, kad izpildīti visi testi kursā (1.-5.nodaļā).
Kad vēlos pildīt noslēguma testu, redzu paziņojumu, ka neesmu izpildījis visus testus, lai gan, manuprāt, esmu. / Es nevaru atrast testu, ko neesmu izpildījis, tāpēc nevaru piekļūt noslēguma testam. Ko man darīt?
Lūdzu, pārliecinies, ka esi iepazinies ar visu kursa mācību vielu un esi pabeidzis visus testus. Šeit pieejams saraksts ar visiem testiem kursā:
1.nodaļa:
2.nodaļa:
3.nodaļa:
4.nodaļa:
Vai proti atšķirt manipulatīva satura veidus?
Kursa faktu pārbaudes sadaļā ir divi testi. Viens lapas augšējā daļā, bet otrs apakšā – “Gadījuma analīze – mirstība pēc Covid-19 vakcīnas” un “Esi faktu pārbaudītājs”.
Kurš izveidoja šo kursu?
Tiešsaistes medijpratības kursu “Very Verified” izstrādājusi ASV Valsts departamenta Baltijas Medijpratības programma, kuru īsteno globālās attīstības un izglītības organizācija IREX. “Very Verified” pirmā versija izveidota Ukrainā. Tās saturu atjaunoja un Baltijas valstu kontekstam pielāgoja pieci medijpratības eksperti – Solvita Denisa-Liepniece, Monika Hanlija, Signe Ivaska, Lukrēcijs Tubis, Mihails Saļenkovs. Šo ekspertu darbu vadīja un rediģēja IREX komanda – Sabīne Bērziņa, Kaspars Rūklis, Jūlija Višņevska, Aleksejs Busarovs, Stenlijs Kuriers, Sāra Bušmena, Saimons Meirsons, Džoslina Janga, Milda Petkauskaite un Jekaterina Molotkova. Tekstus uzlaboja korektores Agnese Ojala, Dace Rēķe, Roberta Tracevičiūte un Marianna Tarasenko. Īpaša pateicība konsultantēm Ingūnai Irbītei un Renātai Matkevičienei par papildu komentāriem daļai no materiāla. Video un ilustrāciju dizaina koncepta autori – “Sense Media”. Projekta dizainere bija Natālija Šindikova, un platformu izveidoja “Cloud Enterprise Systems”.
Kur varu vērsties ar papildu jautājumiem?
Ja radušies vēl kādi jautājumi, gadīsim ziņu e-pastā – info@veryverified.eu.